Vanaf 1 januari 2009 is de financiering van diagnose en behandeling van ernstige, enkelvoudige dyslexie bij kinderen opgenomen in het basispakket van de zorgverzekering. Vergoeding van diagnose en behandeling is vanaf 1 januari 2009 een zaak tussen ouders en zorgverzekeringen. Voordat dyslexie bij kinderen kan worden vastgesteld, fungeren basisscholen als ‘poortwachter’. Na het eerste jaar leesonderwijs stelt de school vast of een kind leesproblemen heeft of dat er een vermoeden van dyslexie bestaat. Wanneer de school vaststelt middels genormeerde toetsen, dat er sprake is van een leesachterstand, zal zij extra hulp aanbieden. Deze extra hulp staat ondermeer omschreven in het Protocol Leesproblemen en Dyslexie (Masterplan Dyslexie). De school dient, middels minimaal drie meetmomenten en twee interventieperiodes van drie maanden, het vermoeden van ernstige, enkelvoudige dyslexie voldoende te onderbouwen.
Gedurende de begeleiding op school, wordt een zogenaamd leesdossier opgebouwd. Met dit leesdossier kunnen ouders in samenwerking met de school, hun kind aanmelden bij Onderwijszorg Nederland.
De veranderingen per 1 januari 2009 op een rijtje:
- Scholen volgen het Protocol Leesproblemen en Dyslexie (Masterplan Dyslexie, www.masterplandyslexie.nl) en krijgen de functie van poortwachter, als de extra begeleiding niet door de school is geboden, wordt de diagnose en behandeling niet door de zorgverzekeraars vergoed.
- Bij onvoldoende resultaten van extra leesinstructie en intensieve leesbegeleiding op school, en voldoende onderbouwing van het vermoeden van ernstige dyslexie, heeft het kind recht op diagnosestelling via de basisverzekering. Wanneer uit het onderzoek ernstige, enkelvoudige dyslexie kan worden vastgesteld, heeft het kind recht op individuele behandeling, eveneens vergoed via de basisverzekering.
- Volgens de richtlijnen van het landelijke diagnostische Protocol Diagnostiek en Behandeling (Blomert, 2006) wordt de ernst van de dyslexie vastgesteld. Dyslexie in samenhang met ernstige leer- en/of gedragsproblemen is uitgesloten van de zorgverzekering. Hiervoor zijn andere voorzieningen via AWBZ-instellingen (zoals de jeugd-GGZ).
- De vergoedingsregeling geldt voor leerlingen die geboren zijn ná 1 januari 2000 en waarbij de zorg in 2009 aanvangt vóór de negende verjaardag. Leerlingen die voor die datum geboren zijn, vallen buiten de regeling.
- Lichte gevallen van dyslexie worden door de school zelf begeleid met extra leesinstructie.